Over 55 high school athletes from the Deep East Texas area will be heading to central Texas this weekend to compete in the UIL State Cross Country Championships.  On Friday, boys and girls from the 1A, 3A and 5A classifications will compete, then on Saturday morning, state qualifiers from the 2A, 4A and 6a divisions will take to the course.

The state meet, as has been the case for many years, will take place at Old Settlers Park in Round Rock.  The weather should be perfect with plenty of sunshine and race time temperatures ranging from the 40s to 60s.

Here's a look at state qualifiers from the Pineywoods.  The number in parenthesis indicates the athlete's grade level.

CLASS 1A

Girls

  • Marisa Olivares (12) - Goodrich
  • Gracee Floyd (12) - Zavalla

Boys

  • Brett Rushing (12) - Chireno
  • A'mareion Bookman (10) - Goodrich
  • Eliseo Garzon (9) - Goodrich
  • Bishop Bailey (12) – Wells

CLASS 2A

Girls

  • Addison Murphy (9) - Brookeland
  • Leighah Deckard (10) - Cushing
  • Isabella Ball (9) – Douglass
  • Georgiana Burns (9) - Douglass
  • Madyson Freeman (12) – Douglass
  • Maddison Johnson (9) – Douglass
  • Tessa Reeves (9) – Douglass
  • Abigail Richardson (11) – Douglass
  • Addie Rose Sinz (11) – Douglass
  • Isavel Bautista (11) - Groveton
  • DeDe Davis (11) - Mount Enterprise
  • Charlisa Teagle (12) - San Augustine
  • Emily Pharris (10) - Shelbyville

Boys

  • Jose Garcia (12) - Cushing
  • Drake Freeman (10) – Douglass
  • Dillon Johnson (10) – Douglass
  • Wrangler Johnson (11) – Douglass
  • Luke Jones (10) – Douglass
  • Noah Jones (10) – Douglass
  • Kolton Karns (9) – Douglass
  • Lane Schroeder (12) – Douglass
  • Caden Alexander (12) – Groveton
  • Armando Bautista (9) - Groveton
  • Jarrett Loftin (10) – Groveton
  • Kade Rosser (11) – Groveton
  • Jack Sullivan (9) – Groveton
  • Brody Thornton (10) – Groveton
  • Austin Williams (9) – Groveton
  • Jhonjayro Sequeda (12) – Martinsville
  • Kenneth Wendell (10) – Slocum
  • Jose Medina (11) – Spurger
  • Jario Hernandez (9) - Tenaha
  • Misael Hernandez (10) – Tenaha
  • Daniel Loredo (11) – Tenaha
  • Alan Mosqueda (12) – Tenaha
  • Evan Plata (11) – Tenaha
  • Alex Rojas (9) – Tenaha

CLASS 3A 

Girls

  • Paige Layton (11) - Central Heights

Boys

  • Omar Garcia (12) – Crockett
  • Juan Silva (12) – Diboll

CLASS 4A

Girls

  • Yulianna Garcia (10) - Center
  • Julian Bledsoe (9) - Hudson
  • Jenna Ivey (9) - Hudson
  • Kasie Lopez (10) – Hudson
  • Cullen Merrell (11) – Hudson
  • Addison Ponder (9) – Hudson
  • Madison Vasquez (9) – Hudson
  • Kayleigh Wagnon (12) – Hudson

CLASS 5A

Boys

  • Reynold Guadarrama (9) – Lufkin
  • Kristopher Murphy (11) - Lufkin

Cross Country 2021 State Qualifiers